
Blackview BV5800 Pro
Specifications of Blackview BV5800 Pro
The display of Blackview BV5800 Pro measures 5.5 inches with IPS LCD technology. Peak brightness reaches 400 nits for excellent outdoor visibility. The screen renders at 720x1440 resolution.
The camera system of Blackview BV5800 Pro features 2 rear cameras: 8 main, 3MP ultrawide. Video recording supports up to 1080p@30fps.
The battery of Blackview BV5800 Pro has 5580mAh capacity with 10 wired charging. A full charge takes approximately 300 min minutes.
The performance of Blackview BV5800 Pro is powered by the MediaTek MT6739 chipset with PowerVR GE8100 GPU. AnTuTu benchmark achieves 35000.
The build of Blackview BV5800 Pro weighs 260g with Plastic frame and textured-plastic back. Water and dust resistance is rated IP68. Dimensions measure 159 x 80 x 13 mm.
The software of Blackview BV5800 Pro runs Android 8. Software support extends 1 years through 2027.
Full Specifications
Network
| Technology | N/A |
| 2G Bands | N/A |
| 3G Bands | N/A |
| 4G LTE Bands | N/A |
| 5G Sub-6 Bands | N/A |
| 5G mmWave Bands | N/A |
| Speed | N/A |
| Carrier Aggregation | |
| SIM | Nano-SIM |
| Dual SIM Mode | dual-standby |
| eSIM Support | N/A |
| VoLTE Support | N/A |
| VoWiFi | N/A |
| NR CA Support | N/A |
Launch
| Announced | 2018 |
| Status | Upcoming |
| Availability | N/A |
| Model Variants | N/A |
| Launch Price | $341.18 |
Body & Design
| Dimensions (mm) | 159 x 80 x 13 mm |
| Weight (g) | 260 |
| Build Materials | Metal |
| Frame | Plastic |
| Back Finish | textured-plastic |
| Colors | N/A |
| IP Rating | IP68 |
| Rugged Certifications | ip68-mil-std-810g |
| Ingress Gaskets | N/A |
| Form Factor | Candybar |
| Hinge Type | N/A |
| Folded Dimensions | N/A |
| Thermal Solution | Passive |
| Notification/Alert | |
| Haptics | Basic |
Display
| Panel Type | IPS LCD |
| Size (inches) | 5.5 |
| Resolution (px) | 720x1440 |
| Aspect Ratio | N/A |
| Pixel Density (ppi) | 293 |
| Screen-to-body Ratio (%) | 61 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Adaptive Refresh Rate | |
| Touch Sampling Rate (Hz) | 60 |
| Peak Brightness (nits) | 400 |
| HDR Standards | N/A |
| Color Gamut | sRGB |
| Color Depth | 16 |
| PWM Dimming (Hz) | N/A |
| Glass Protection | N/A |
| Oleophobic Coating | N/A |
| Curvature | Flat |
| Always-on Display | |
| Display Driver IC | N/A |
| Cover Display | N/A |
Platform (SoC)
| OS at Launch | Android 8 |
| Update Policy | 1 years |
| Chipset | MediaTek MT6739 |
| CPU | Quad-Core, 4x Cortex A53 1.3 GHz |
| GPU | PowerVR GE8100 |
| NPU/AI TOPs | N/A |
| ISP Features | Basic |
| Modem | mt6739-modem |
| Wi-Fi/Bluetooth Chip | N/A |
| Throttling Behavior | N/A |
| Geekbench Single-Core | N/A |
| Geekbench Multi-Core | N/A |
| AnTuTu Score | 35000 |
| 3DMark Scores | N/A |
Memory & Storage
| RAM | N/A |
| RAM Type | LPDDR3 |
| Storage | N/A |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Storage Speed | eMMC 5.1 |
| Expandable Storage | N/A |
| Slot Type | N/A |
| USB OTG | |
| Filesystem Encryption |
Main Camera System
| Rear Cameras | 2 |
| Main Sensor | 8 |
| Main Sensor Size | 1/4" |
| Main Sensor Model | Sony IMX134 Exmor RS |
| Main Lens | f/2.0, 28mm |
| OIS | |
| Autofocus | paf |
| Pixel Binning | 1.12 um |
| Ultrawide | 0.3MP, FOV: 120° |
| Telephoto | N/A |
| Macro | 0.3 |
| Depth/ToF/LiDAR | 0.3 MP depth |
| Flicker/Color Sensors | N/A |
| Flash | Dual-LED |
| Video Resolution | 1080p@30fps |
| HDR/Dolby Vision Video | |
| Video Codecs | h264 |
| Slow Motion | 720p@120fps |
| Video Stabilization | EIS |
| Night Mode Features | basic |
| RAW/Pro Controls | N/A |
Selfie Camera
| Resolution | 8 |
| Sensor Size | 1/5-inch |
| Aperture | f/2.2 |
| AF/OIS | N/A |
| Secondary Front Cam | |
| Front Flash | Screen flash |
| Video | 1080p@30fps |
| HDR/Dolby Vision | N/A |
| Face Unlock | 2D |
Audio
| Loudspeakers | N/A |
| 3.5mm Jack | N/A |
| Hi-Res Audio | N/A |
| Spatial Audio / Dolby Atmos | N/A |
| Microphones | 1 |
| Bluetooth Codecs | N/A |
| DAC/Amp | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | N/A |
| Wi-Fi Features | N/A |
| Bluetooth | N/A |
| NFC | N/A |
| IR Blaster | N/A |
| UWB | N/A |
| Positioning | N/A |
| Dual-Band GNSS | |
| FM Radio | N/A |
| USB | USB 2.0 |
| Display Out | |
| eSIM Capacity | N/A |
Sensors
| Fingerprint Sensor | Rear-mounted |
| 3D Face ID | N/A |
| Accelerometer | N/A |
| Gyroscope | N/A |
| Magnetometer | N/A |
| Proximity Sensor | N/A |
| Ambient Light | N/A |
| Barometer | N/A |
| Thermo/Hygrometer | N/A |
| UV Sensor | N/A |
| Hall Sensor | N/A |
| Color Temp Sensor | N/A |
| Health Sensors | N/A |
| Satellite SOS |
Battery & Charging
| Capacity (mAh) | 5580 |
| Type | Li-Polymer |
| Removable | N/A |
| Endurance Rating | N/A |
| Wired Charging | 10 |
| Wired Standard | micro-usb |
| 0-50% Time (mins) | 180 min |
| Full Charge Time | 300 min |
| Wireless Charging | N/A |
| Wireless Standard | N/A |
| Reverse Wireless | N/A |
| Reverse Wired | |
| Charger in Box | 10w-charger |
| Battery Health Features | Basic |
Software
| OS at Launch | Android 8 |
| Update Window | 1 years |
| UI Skin / Launcher | N/A |
| Feature Drops | N/A |
| App Cloning | N/A |
| Game Mode | Basic |
| Privacy Features | Basic |
| Accessibility | Basic |
| Satellite Messaging UI |
Miscellaneous
| In-Box Contents | charger-cable-case |
| Recycled Materials (%) | N/A |
| Repairability Score | N/A |
| Warranty | N/A |
Blackview BV5800 Pro — In-Depth Analysis
The full specifications of the Blackview BV5800 Pro reveal the engineering decisions behind this budget smartphone. Every spec category below represents a design tradeoff — and understanding these tradeoffs is key to knowing whether this phone matches your needs.
Build quality is defined by dimensions of 159 x 80 x 13 mm, a weight of 260g, Metal construction, IP68 dust and water resistance. The IP68 rating means full submersion protection up to 1.5 meters — offering peace of mind for everyday spills and rain exposure.
Who Is This For?
Full technical specifications for informed decisions
Complete data for benchmarking and comparison
Use our comparison tool to see these specs side-by-side against any other phone.
Compare Blackview BV5800 Pro →Engage
Quick Rating