
Oppo A33
Specifications of Oppo A33
The display of Oppo A33 measures 5 inches with TFT technology and 90Hz refresh rate. Peak brightness reaches 400 nits for excellent outdoor visibility. The screen renders at 540x960 resolution.
The camera system of Oppo A33 features 3 rear cameras: 13 main. Video recording supports up to 1920x1080 @ 30 fps.
The battery of Oppo A33 has 2400mAh capacity with 18 wired charging. A full charge takes approximately 120 min minutes.
The performance of Oppo A33 is powered by the Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916 chipset with Qualcomm Adreno 610 GPU. AnTuTu benchmark achieves 131800.
The connectivity of Oppo A33 includes 5G support.
The build of Oppo A33 weighs 146g with Plastic frame and Plastic back. Dimensions measure 163.9 x 75.1 x 8.4 mm.
The software of Oppo A33 runs Android 5 with ColorOS. Software support extends 2 years through 2028.
Full Specifications
Network
| Technology | N/A |
| 2G Bands | N/A |
| 3G Bands | N/A |
| 4G LTE Bands | N/A |
| 5G Sub-6 Bands | [] |
| 5G mmWave Bands | [] |
| Speed | N/A |
| Carrier Aggregation | |
| SIM | Nano-SIM |
| Dual SIM Mode | Dual SIM |
| eSIM Support | N/A |
| VoLTE Support | N/A |
| VoWiFi | N/A |
| NR CA Support |
Launch
| Announced | 2020 |
| Status | Out of Stock |
| Availability | N/A |
| Model Variants | N/A |
| Launch Price | $164.59 |
Body & Design
| Dimensions (mm) | 163.9 x 75.1 x 8.4 mm |
| Weight (g) | 146 |
| Build Materials | Plastic |
| Frame | Plastic |
| Back Finish | Plastic |
| Colors | N/A |
| IP Rating | N/A |
| Rugged Certifications | N/A |
| Ingress Gaskets | N/A |
| Form Factor | Bar |
| Hinge Type | N/A |
| Folded Dimensions | 0x0x0 |
| Thermal Solution | Passive |
| Notification/Alert | |
| Haptics | Basic |
Display
| Panel Type | TFT |
| Size (inches) | 5 |
| Resolution (px) | 540x960 |
| Aspect Ratio | 9:16 |
| Pixel Density (ppi) | 270 |
| Screen-to-body Ratio (%) | 82 |
| Refresh Rate (Hz) | 90 |
| Adaptive Refresh Rate | |
| Touch Sampling Rate (Hz) | 120 |
| Peak Brightness (nits) | 400 |
| HDR Standards | N/A |
| Color Gamut | sRGB |
| Color Depth | 16 |
| PWM Dimming (Hz) | N/A |
| Glass Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Oleophobic Coating | N/A |
| Curvature | Flat |
| Always-on Display | |
| Display Driver IC | N/A |
| Cover Display | N/A |
Platform (SoC)
| OS at Launch | Android 5 |
| Update Policy | 2 years |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916 |
| CPU | Octa-Core, 4x Kryo 240 1.8 GHz + 4x Kryo 240 1.5 GHz |
| GPU | Qualcomm Adreno 610 |
| NPU/AI TOPs | N/A |
| ISP Features | Basic |
| Modem | Qualcomm MDM9635M |
| Wi-Fi/Bluetooth Chip | N/A |
| Throttling Behavior | N/A |
| Geekbench Single-Core | N/A |
| Geekbench Multi-Core | N/A |
| AnTuTu Score | 131800 |
| 3DMark Scores | N/A |
Memory & Storage
| RAM | N/A |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | N/A |
| Storage Type | UFS Storage 2.1 |
| Storage Speed | eMMC 5.1 |
| Expandable Storage | N/A |
| Slot Type | N/A |
| USB OTG | |
| Filesystem Encryption | FIPS 140-2 |
Main Camera System
| Rear Cameras | 3 |
| Main Sensor | 13 |
| Main Sensor Size | 1/3.06" |
| Main Sensor Model | OmniVision OV13B10 |
| Main Lens | f/2.2, 28mm |
| OIS | |
| Autofocus | Phase Detection |
| Pixel Binning | 1.12 um |
| Ultrawide | N/A |
| Telephoto | N/A |
| Macro | 2 |
| Depth/ToF/LiDAR | 2.0 MP depth |
| Flicker/Color Sensors | N/A |
| Flash | LED |
| Video Resolution | 1920x1080 @ 30 fps |
| HDR/Dolby Vision Video | |
| Video Codecs | H.264 |
| Slow Motion | |
| Video Stabilization | EIS |
| Night Mode Features | |
| RAW/Pro Controls | N/A |
Selfie Camera
| Resolution | 8 |
| Sensor Size | Standard |
| Aperture | f/2.4 |
| AF/OIS | N/A |
| Secondary Front Cam | |
| Front Flash | |
| Video | 1080p@30fps |
| HDR/Dolby Vision | N/A |
| Face Unlock | 2D |
Audio
| Loudspeakers | N/A |
| 3.5mm Jack | N/A |
| Hi-Res Audio | |
| Spatial Audio / Dolby Atmos | |
| Microphones | 1 |
| Bluetooth Codecs | AAC, SBC |
| DAC/Amp | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | N/A |
| Wi-Fi Features | N/A |
| Bluetooth | N/A |
| NFC | N/A |
| IR Blaster | |
| UWB | N/A |
| Positioning | N/A |
| Dual-Band GNSS | N/A |
| FM Radio | N/A |
| USB | USB Type C |
| Display Out | |
| eSIM Capacity | N/A |
Sensors
| Fingerprint Sensor | Side-Mounted |
| 3D Face ID | N/A |
| Accelerometer | N/A |
| Gyroscope | N/A |
| Magnetometer | N/A |
| Proximity Sensor | N/A |
| Ambient Light | N/A |
| Barometer | N/A |
| Thermo/Hygrometer | N/A |
| UV Sensor | N/A |
| Hall Sensor | |
| Color Temp Sensor | |
| Health Sensors | |
| Satellite SOS |
Battery & Charging
| Capacity (mAh) | 2400 |
| Type | Li-Ion |
| Removable | N/A |
| Endurance Rating | N/A |
| Wired Charging | 18 |
| Wired Standard | Qualcomm Quick Charge |
| 0-50% Time (mins) | 60 min |
| Full Charge Time | 120 min |
| Wireless Charging | N/A |
| Wireless Standard | N/A |
| Reverse Wireless | N/A |
| Reverse Wired | |
| Charger in Box | |
| Battery Health Features | Basic |
Software
| OS at Launch | Android 5 |
| Update Window | 2 years |
| UI Skin / Launcher | N/A |
| Feature Drops | N/A |
| App Cloning | N/A |
| Game Mode | |
| Privacy Features | Basic |
| Accessibility | Standard |
| Satellite Messaging UI |
Miscellaneous
| In-Box Contents | Phone, Charger, Cable, Manual |
| Recycled Materials (%) | N/A |
| Repairability Score | N/A |
| Warranty | N/A |
Oppo A33 — In-Depth Analysis
The full specifications of the Oppo A33 reveal the engineering decisions behind this budget smartphone. Every spec category below represents a design tradeoff — and understanding these tradeoffs is key to knowing whether this phone matches your needs.
Build quality is defined by dimensions of 163.9 x 75.1 x 8.4 mm, a weight of 146g, Plastic construction. Consider using a protective case for maximum durability.
Connectivity includes 5G connectivity — ensuring the Oppo A33 stays connected with modern wireless standards.
Who Is This For?
Full technical specifications for informed decisions
Complete data for benchmarking and comparison
Use our comparison tool to see these specs side-by-side against any other phone.
Compare Oppo A33 →Engage
Quick Rating