
Vernee M6
Specifications of Vernee M6
The display of Vernee M6 measures 5.7 inches with IPS LCD technology. Peak brightness reaches 400 nits for excellent outdoor visibility. The screen renders at 720x1440 resolution.
The battery of Vernee M6 has 3300mAh capacity with 10 wired charging. A full charge takes approximately 180 min minutes.
The performance of Vernee M6 is powered by the MediaTek MT6750 chipset.
The connectivity of Vernee M6 includes 5G support, Wi-Fi No, and Bluetooth No.
The build of Vernee M6 weighs 150g with Plastic frame and Glossy back. Dimensions measure 123 x 40 x 23 mm, 90 cc (4.84 x 1.57 x 0.91 in).
The software of Vernee M6 runs Android 8.
Full Specifications
Network
| Technology | GSM |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G Bands | N/A |
| 4G LTE Bands | N/A |
| 5G Sub-6 Bands | [] |
| 5G mmWave Bands | [] |
| Speed | N/A |
| Carrier Aggregation | |
| SIM | Mini-SIM |
| Dual SIM Mode | dual-standby |
| eSIM Support | |
| VoLTE Support | N/A |
| VoWiFi | N/A |
| NR CA Support |
Launch
| Announced | 2018 |
| Status | Upcoming |
| Availability | N/A |
| Model Variants | N/A |
| Launch Price | $264.71 |
Body & Design
| Dimensions (mm) | 123 x 40 x 23 mm, 90 cc (4.84 x 1.57 x 0.91 in) |
| Weight (g) | 150 |
| Build Materials | Plastic |
| Frame | Plastic |
| Back Finish | Glossy |
| Colors | ["2"] |
| IP Rating | N/A |
| Rugged Certifications | N/A |
| Ingress Gaskets | N/A |
| Form Factor | Bar |
| Hinge Type | N/A |
| Folded Dimensions | N/A |
| Thermal Solution | N/A |
| Notification/Alert | |
| Haptics | Basic |
Display
| Panel Type | IPS LCD |
| Size (inches) | 5.7 |
| Resolution (px) | 720x1440 |
| Aspect Ratio | N/A |
| Pixel Density (ppi) | N/A |
| Screen-to-body Ratio (%) | 75.0 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Adaptive Refresh Rate | |
| Touch Sampling Rate (Hz) | 120 |
| Peak Brightness (nits) | 400 |
| HDR Standards | N/A |
| Color Gamut | sRGB |
| Color Depth | 24 |
| PWM Dimming (Hz) | N/A |
| Glass Protection | N/A |
| Oleophobic Coating | N/A |
| Curvature | Flat |
| Always-on Display | |
| Display Driver IC | N/A |
| Cover Display |
Platform (SoC)
| OS at Launch | Android 8 |
| Update Policy | N/A |
| Chipset | MediaTek MT6750 |
| CPU | N/A |
| GPU | N/A |
| NPU/AI TOPs | N/A |
| ISP Features | Basic |
| Modem | MT6750 |
| Wi-Fi/Bluetooth Chip | N/A |
| Throttling Behavior | N/A |
| Geekbench Single-Core | N/A |
| Geekbench Multi-Core | N/A |
| AnTuTu Score | N/A |
| 3DMark Scores | N/A |
Memory & Storage
| RAM | N/A |
| RAM Type | LPDDR3 |
| Storage | N/A |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Storage Speed | emmc5.1 |
| Expandable Storage | |
| Slot Type | N/A |
| USB OTG | |
| Filesystem Encryption | software |
Main Camera System
| Rear Cameras | 2 |
| Main Sensor | N/A |
| Main Sensor Size | 1/3.06 |
| Main Sensor Model | samsung-s5k3m2 |
| Main Lens | f/2.0, 28mm |
| OIS | |
| Autofocus | contrast-detection |
| Pixel Binning | |
| Ultrawide | N/A |
| Telephoto | N/A |
| Macro | N/A |
| Depth/ToF/LiDAR | |
| Flicker/Color Sensors | N/A |
| Flash | LED |
| Video Resolution | 1920x1080 @ 30 fps |
| HDR/Dolby Vision Video | |
| Video Codecs | H.264 |
| Slow Motion | 720p@120fps |
| Video Stabilization | EIS |
| Night Mode Features | |
| RAW/Pro Controls | N/A |
Selfie Camera
| Resolution | N/A |
| Sensor Size | 1/5.0 |
| Aperture | f/2.2 |
| AF/OIS | N/A |
| Secondary Front Cam | |
| Front Flash | |
| Video | 1080p@30fps |
| HDR/Dolby Vision | N/A |
| Face Unlock | 2D |
Audio
| Loudspeakers | |
| 3.5mm Jack | |
| Hi-Res Audio | |
| Spatial Audio / Dolby Atmos | |
| Microphones | 1 |
| Bluetooth Codecs | aac |
| DAC/Amp | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi Features | |
| Bluetooth | |
| NFC | N/A |
| IR Blaster | |
| UWB | N/A |
| Positioning | |
| Dual-Band GNSS | |
| FM Radio | |
| USB | N/A |
| Display Out | |
| eSIM Capacity |
Sensors
| Fingerprint Sensor | Rear-mounted |
| 3D Face ID | N/A |
| Accelerometer | N/A |
| Gyroscope | N/A |
| Magnetometer | N/A |
| Proximity Sensor | N/A |
| Ambient Light | N/A |
| Barometer | N/A |
| Thermo/Hygrometer | N/A |
| UV Sensor | N/A |
| Hall Sensor | |
| Color Temp Sensor | |
| Health Sensors | N/A |
| Satellite SOS |
Battery & Charging
| Capacity (mAh) | 3300 |
| Type | Removable Li-Ion 580 mAh battery |
| Removable | |
| Endurance Rating | N/A |
| Wired Charging | 10 |
| Wired Standard | micro-usb |
| 0-50% Time (mins) | 120 min |
| Full Charge Time | 180 min |
| Wireless Charging | N/A |
| Wireless Standard | N/A |
| Reverse Wireless | N/A |
| Reverse Wired | |
| Charger in Box | 5v-1a |
| Battery Health Features | Basic |
Software
| OS at Launch | Android 8 |
| Update Window | N/A |
| UI Skin / Launcher | N/A |
| Feature Drops | N/A |
| App Cloning | N/A |
| Game Mode | |
| Privacy Features | Basic |
| Accessibility | android |
| Satellite Messaging UI |
Miscellaneous
| In-Box Contents | charger, cable, manual |
| Recycled Materials (%) | N/A |
| Repairability Score | N/A |
| Warranty | N/A |
Vernee M6 — In-Depth Analysis
The full specifications of the Vernee M6 reveal the engineering decisions behind this mid-range smartphone. Every spec category below represents a design tradeoff — and understanding these tradeoffs is key to knowing whether this phone matches your needs.
Build quality is defined by dimensions of 123 x 40 x 23 mm, 90 cc (4.84 x 1.57 x 0.91 in), a weight of 150g, Plastic construction. Consider using a protective case for maximum durability.
Connectivity includes Wi-Fi No, Bluetooth No, 5G connectivity — ensuring the Vernee M6 stays connected with modern wireless standards.
Who Is This For?
Full technical specifications for informed decisions
Complete data for benchmarking and comparison
Use our comparison tool to see these specs side-by-side against any other phone.
Compare Vernee M6 →Engage
Quick Rating